Україна встановила особи 421 окупанта, підозрюваного у катуваннях цивільних та військовополонених — генпрокурор

Україна встановила особи 421 окупанта, підозрюваного у катуваннях цивільних та військовополонених — генпрокурор

Українські правоохоронці встановили особу 421 окупанта, підозрюваного в катуванні й жорсткому поводженні з цивільними і військовополоненими громадянами України, розслідують понад 4 тис. справ за фактами незаконного позбавлення волі мирних жителів України, повідомив генеральний прокурор Андрій Костін.

Під час дискусії у вівторок у Брюсселі, присвяченій гуманітарним і правовим питанням щодо українських військовополонених і цивільних, Костін зазначив, що катування з боку окупантів і жорстоке поводження як із цивільними, так і з військовополоненими українцями є системними, незважаючи на норми міжнародного гуманітарного права.

“Ми домоглися прогресу, впізнавши 421 підозрюваного, висунувши обвинувачення 307 і засудивши 91 особу за випадки катувань і жорстокого поводження з українськими громадянами й військовополоненими”, – повідомив Костін.

Він уточнив, що одна з наймасовіших страт 16 українських військовополонених відбулася в Покровському районі 30 вересня. “Наразі ми розслідуємо ще один інцидент, що стався 10 жовтня в Курській області, коли на місці стратили дев’ятьох військовослужбовців українських військ, які здалися”, – додав генпрокурор.

За словами Костіна, інформація, зібрана під час розслідувань, свідчить про те, що до 90% українських військовополонених зазнавали катувань, сексуального насильства й інших форм насильства.

“Масове вбивство в Оленівці та катівня у Волновасі є відомими кричущими прикладами поширеної постійної практики жорстокого поводження й огидних злочинів, вчинених щодо українських затриманих”, – зазначив генпрокурор.

Також Костін розповів, що українські військовополонені зазнають судового переслідування, їм відмовляють у судових гарантіях, захисті, до них систематично застосовують катування й жорстоке поводження в місцях тримання під вартою.

“Свідченням цього є справи проти членів полку “Азов” і батальйону “Айдар”. Після захоплення росія висунула їм звинувачення в так званій участі в терористичній організації і так званій спробі повалення уряду маріонеткового режиму Росії на окупованій території”, – заявив генпрокурор.

Він звернув увагу, що ці звинувачення насамперед висувають як привід для переслідування українських солдатів за їхню участь у бойових діях.

Щодо незаконно утримуваних цивільних українців, то, за словами генпрокурора, ідеться про сотні місць тримання на територіях, що перебувають під окупацією, які свідчать про сплановану й реалізовувану РФ політику знищення української ідентичності.

Зокрема, як зазначив генпрокурор, у Херсонській області розслідування підтвердило наявність 11 катівень на окупованій території. “У Харківській області в нас до 100 розслідувань із 700 ідентифікованими жертвами”, – уточнив він, додавши, що загалом розслідують понад 4 тис. кримінальних проваджень за фактом викрадення й незаконного позбавлення волі мирних жителів.

“На жаль, зґвалтування та інші форми сексуального та гендерного насильства також вчиняють щодо матерів, дружин і сестер військовослужбовців ЗСУ, що використовується як метод ведення війни”, – сказав генпрокурор.

РУБРИКИ