Інфляція перевищила прогнози: Нацбанк пояснює причини та плани на майбутнє

Інфляція перевищила прогнози: Нацбанк пояснює причини та плани на майбутнє

Сплеск цін на українському споживчому ринку буде відносно нетривалим. Інфляція буде вище 10% до середини наступного року.

Про це повідомили у Національному банку України за підсумками засідання Комітету з монетарної політики.

Вказується, що показник споживчої інфляції (8,6% відсоткові пункти у вересні) “відчутно перевищив” прогноз регулятора.

В НБУ зазначили, що пришвидшення інфляції очікувано зумовлювалося впливом гірших цьогорічних урожаїв і пов’язаним з цим подорожчанням сировини, подальшим збільшенням виробничих витрат, зокрема на електроенергію й оплату праці, а також курсовими ефектами. Вплив більшості цих чинників на цінову динаміку виявився суттєвішим, ніж очікувалося.

“Для протидії ціновому тиску НБУ з липня призупинив пом’якшення процентної політики та доклав зусиль для збереження стійкості валютного ринку”, — йдеться у повідомленні.

Проте регулятор прогнозує, інфляційний сплеск буде відносно нетривалим. Відповідно до базового сценарію прогнозу споживча інфляція лише протягом першого півріччя наступного року перебуватиме на двознаковому рівні та вже навесні повернеться до траєкторії стійкого сповільнення.

“Це відбудеться завдяки застосуванню комбінації заходів процентної та валютно-курсової політики НБУ, а також інших інструментів, ураховуючи очікуване зростання пропозиції продовольчих товарів і послаблення зовнішнього цінового тиску”, — пояснили в Нацбанку.

Крім цього, 9 з 11 членів Комітету з монетарної політики НБУ підтримали збереження облікової ставки на рівні 13% у жовтні цьогоріч.

Зокрема вони погодилися, що поточний рівень облікової ставки є достатнім, щоб у поєднанні з підтриманням стійкості валютного ринку зберегти контроль над інфляційними очікуваннями, стримати інфляцію та повернути її до цілі 5% у найближчі роки.

Згідно з економічним оглядом Світового банку, через повномасштабну війну зростання української економіки у 2025 році сповільниться до 2%.

РУБРИКИ