44 країни у Гаазі підтримали створення спецтрибуналу щодо РФ
«Ми не погоджуємося на безкарність»
росія повинна заплатити за збитки, завдані війною Україні, заявили представники 44 західних держав – учасниці міністерської конференцію щодо відновлення справедливості для України.
«Ми підтверджуємо рішуче засудження актів агресії з боку РФ проти України; ці акти, включаючи спробу незаконної анексії регіонів України, є кричущими порушеннями Статуту ООН є порушенням міжнародного права, що тягне за собою державну відповідальність РФ, загрожують міжнародному миру і безпеці, ставлять під сумнів повагу до міжнародного порядку, заснованого на правилах, і підривають демократичні цінності», – йдеться у декларації учасників конференції.
Учасники заявили, що вони віддані роботі «на створення спеціального трибуналу» для розслідування та судового переслідування російських злочинів.
У декларації наголошується, що всі ймовірні міжнародні злочини, скоєні в контексті агресії РФ проти України, у тому числі воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин агресії, мають бути повністю розслідувані.
Країни-учасниці нагадали про визнання зобов’язання РФ нести правові наслідки всіх її міжнародно-протиправних дій в Україні або проти України, включаючи відшкодування шкоди, і привітали відкриття – менше ніж через рік після його створення – Реєстру для отримання, обробки та реєстрації претензій щодо шкоди, завданої внаслідок російської агресії.
«На даний момент Реєстр працює в повному обсязі. Подати позов може кожен, хто зазнав шкоди внаслідок агресії Росії. На сьогоднішній спільній конференції «Відновлення справедливості для України» ми зобов’язалися продовжувати об’єднувати зусилля для досягнення відповідальності та компенсації», – заявила на конференції очільниця МЗС Нідерландів Ханке Бряунс Слот.
За її словами, станом на вечір вівторка, 2 квітня, було отримано понад 100 позовів про компенсацію.
«Менше вісімнадцяти місяців тому це була лише ідея. На сьогодні Реєстр запрацював у повному обсязі. Реєстр є першим кроком до повноцінного механізму компенсації…Безкарність процвітає через мовчання. Сьогодні ми говорили. Ми сказали єдиним, чітким, гучним голосом: ми не погоджуємося на безкарність – ні в Україні. Ніде», – наголосила вона.