Знову полізуть до наших кишень? - Перший Блогпост

Знову полізуть до наших кишень?

Знову полізуть до наших кишень?

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) з 1 серпня 2020 роки збільшить тариф НЕК “Укренерго” на передачу електроенергії на 54,6% – з 155,4 грн / МВт-год до 240,23 грн / МВт -год (без ПДВ). Відповідне рішення було ухвалено, аби компанія “Укренерго” змогла отримати необхідні гроші для погашення заборгованості перед виробниками “зеленої енергетики”. Керівники НЕК “Укренерго”, яка має слідкувати за ситуацією на ринку електроенергії, знали про наближення кризової ситуації, але робили на цьому бізнес, повідомляє “Економічна правда”.

Україна приєдналась до Європейського енергетичного співтовариства та взяла на себе “зелені” зобов’язання ще у 2011 році. Держава за законом гарантувала викуп у виробників всієї “зеленої електроенергії” за високим тарифом – 15 євроцентів для промислових сонячних станцій та 10 євроцентів для промислових вітрових станцій. Цей тариф утричі вищий за німецький та французький. При цьому, наприклад, німецькі “зелені станції” виробляють більше половини усієї електроенергії країни, а українські – не виробляють і 10%. Наразі борг держави перед “зеленими” складає 12 млрд грн.

В ДП “НЕК Укренерго”, компанії, яка має слідкувати за ситуацією з енергетикою в країні, ще у 2017 році заявляли, що українська енергосистема може “потягнути” обмежену кількість електроенергії від “зелених станцій” – близько 3 000 Мвт (в подальшому цю цифру скоригували до 4 700 Мвт), але при цьому підключитися дозволили на понад 6 000 Мвт і ніяк не обмежували “географію” цих підключень.

У результаті найбільші станції будували на півдні країни (що логічно, враховуючи кількість сонячних днів на рік в порівнянні з іншими регіонами). Тож вже у 2018-му СБУ почала писати листи до Кабміну з інформацією про загрозу будівництва в уже перевантаженому південному енерговузлі. У самому “Укренерго” заявляють, що законодавство не дозволяє їм відмовляти в підключеннях, та переконують, що неодноразово писали листи до Міненерго, в профільний комітет Верховної Ради, і завжди заявляли про проблему.

Проте, як пише “Економічна правда”, люди з орбіти керівництва самого “Укренерго” заробляли на зведенні найбільших “зелених станцій”. Однією із компаній, яка підключала “Нікопольську СЕС” (належить олігарху Рінату Ахметову і фігурувала у згаданому листі СБУ) до мереж була фірма з орбіти тодішнього керівника “Укренерго” Всеволода Ковальчука – “Хорос”.

На момент підключення станції, комерційним директором “Хоросу” був Олександр Межевець. До цього він був підлеглим Всеволода Ковальчука в Укренерго. А в 2013 році  “Хоросом” керував Дмитро Кузнік. Він же був в керівництві двох інших компаній, які заснував сам Ковальчук.

Олександр Межевець, крім “Хороса”, керував компанією “Проенерджі”. Компанії повідомляють в себе на сайті, що вони партнери, і їхній офіс юридично знаходиться за однією адресою в Києві – на Лук’янівській, 23.

Ця компанія, як і “Хорос”, часто обслуговувала “Укренерго”, а також займалась розробкою проектів для підключення “зелених” станцій. Вони розробляли проекти для ТОВ “Атлас Воловець енерджи”, ТОВ “Віндкрафт Україна”, ТОВ “Віндкрафт Каланчак”, ТОВ “Вінд енерджі Україна”. Компанії заплатили “Проенерджі” сукупно понад 10 млн грн. При цьому “Воловецька ВЕС” згадувалась у висновках регіональних фахівців “Укренерго”, як така, що несе загрозу енергосистемі.

Також слідкуйте за Першим Блогпостом у Facebook та Telegram.

Дізнайся першим про останні новини дня з Першим Блогпостом ➦ Політика, розслідування ➦ Ексклюзивні новини, фото, відео! ➦ 100% Свіжі новини.

1 Мітки: